top of page

Hakkımda

İzmir En iyi Plastik Cerrah
 • Facebook
 • Youtube
 • Instagram

Prof.Dr. Mübin Hoşnuter

Estetik Cerrahi Uzmanı

1968 yılında İzmirde doğdu. 1992 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Dr. Mübin Hoşnuter, 1994-2000 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik cerrahi Anabilim dalında ihtisas yaparak uzmanlığını aldı.

2000 yılında Zonguldak Karaelmas (Bülent Ecevit) üniversitesine yardımcı doçent olarak başlayan Dr. Hoşnuter, aynı üniversitede Doçent ünvanı alarak kariyerine devam etti. 2011 yılında El Cerrahisi yan dal uzmanlık belgesi alarak bu konudaki çalışmalarını derinleştirdi. 2011 yılında İzmir Katip çelebi Üniversitesi Tıp fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’na öğretim üyesi olarak atandı ve burada profesör oldu.

2013 Yılında Ağız Yüz ve Çene Cerrahisi uzmanlık belgesini aldı. 2011-2016 yılları arasında, İKÇÜ Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim dalı, El cerrahisi Bilim Dalı ve Ağız Yüz Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapan Dr Mübin Hoşnuter, üniversite bünyesinde 11 yataklı bir kronik yara bakım merkezi kurdu. Burada ağırlıklı olarak diyabetik ayak, venöz ülserler ve yatak yaralarının bakımları konusunda nitelikli hizmet verildi. Dr Hoşnuter kariyeri boyunca hasta tedavisi yanında öğrenci eğitimi, asistan eğitimi, proje yürütücülüğü, üniversite bünyesinde yöneticilik görevleri gibi bilimsel ve idari faaliyetlerde bulunmuştur. Plastik cerrahi uzman yarışmalarında birincilik ve diğer derece ödülleri olan Prof.Dr. Hoşnuter’in uluslararası dergilerde yayınlanmış 67 adet (bkz. Pubmed.com), ulusal bilimsel dergilerde yayınlanmış 46 adet makalesi ve bilimsel kongrelerde sunulmuş 100’e yakın bildirisi vardır.

Prof.Dr. Mübin Hoşnuter Kimdir? Özgeçmiş için tıklayın.

Özel İlgi Alanlarım

 • Estetik Cerrahi 

  • Yüz gençleştirme,

  • Rinoplasti,

  • Yüz germe,

  • Meme cerrahisi,

  • Vücut kontur düzeltme,

  • Liposuction,

  • Abdominoplasti,

  • Ameliyatsız estetik müdahaleler, 

  • Dolgu,

  • Botox…

 • Konjenital Cerrahi

  • Yarık dudak damak,

  • Hipospadias,

  • Sindaktili,

  • Polidaktili), 

 • El Cerrahisi

 • Rekonstrüktif Cerrahi

  • Mastektomi sonrası meme rekonstrüksiyonu,

  • Baş-boyun kanser cerrahisi,

  • Flep greft onarımları

 • Kronik Yara Bakımı ve Cerrahisi

  • Diyabetik ayak,

  • Yatak yaraları,

  • Varis ülserleri, 

 • Maksillofasiyal Cerrahi

  • Yüz kemiği kırıkları, 

Cerrahi Yaklaşımım

Cerrahi, bir insanın vücut bütünlüğüne özel aletlerle dışarıdan müdahale edilmesi anlamını taşıdığından, ister büyük ister küçük olsun, herkeste bir ürperti ve korku meydana getirir. Bu korku, bazen doktora bile gitmekten alıkoyarak kişiyi çok zor durumlara düşürebilir. Konu estetik cerrahi olduğunda, kişi cerrahi korkusuna ek olarak bir de toplum baskısıyla karşı karşıya kalır. “ Bu ameliyatı olamasan da olur”, “durduk yerde canını yakacaksın boş ver ameliyatı”, “biraz diyet ve sporla toparlarsın…”, veya ”estetik olmazsan ölecek değilsin ya…” gibi her kafadan ayrı bir ses çıkar. Yani estetik cerrahi olmaya karar vermiş bir kişi, bu korku ve baskıları aşarak doktora geldiğinden biraz ürkek, biraz kararsız, kime güveneceğini bilemez durumdadır. İnternet ortamındaki çok farklı bilgi yığınları da estetik adayının kafasını daha da karıştırmaktadır.

"Bu noktada; bir estetik plastik cerrah olarak, hastanın güler yüzlü ve sevecen bir yaklaşımla karşılanmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum."

Bu zaten tüm branşlardaki hekimler için de geçerli bir kuraldır. Estetik cerrahi adayının çok iyi dinlenmesi ve olmayı düşündüğü ameliyattan beklentilerinin dikkatlice tespit edilmesi gerekir. Kişinin düşündüğü ameliyat onun için uygun olmayabilir. Örneğin, liposuction ile kilo vermeyi planlayan bir hastaya, bu işlemin kilo verdirmek amacıyla yapılmadığı net olarak anlatılmalıdır. Memeleri aşırı derecede sarkmış bir hastaya protez tedavisinin tek başına problemini çözmeyeceği, bir mastopeksi işleminin de eklenmesi gerektiği açıkça ifade edilmelidir. Böyle durumlarda, hasta kendi fikrinde ısrar ederse, ameliyatını yapamayacağımı kibarca ifade ediyorum. Çünkü oluşacak kötü sonuç, hem hastayı hem de doktoru mutsuz edecektir.

Diğer bir konu; ameliyatların muhtemel komplikasyonlarıdır. Çok nadir görülseler bile, hastaya bu istenmeyen kötü sonuçlarla karşılaşabileceğini önceden söylüyorum. Çünkü en tecrübeli ellerde bile bazı komplikasyonlarla karşılaşılabilmektedir. Bunlar kişinin kendi doku iyileşme kalitesinden, kullanılan malzemelerden, ortamın temizliğinden, tekniğin zorluk derecesinden kaynaklanıyor olabilir.

Ayrıca hastanın şikayetini giderecek en etkili tedavi metodunu seçerek onu tavsiye ediyorum. Yüzünde ileri derecede kırışıklık ve sarkmalardan şikayetçi bir hastaya gereken en iyi tedavi bir yüz germe operasyonu ise, bu hastaya lazer tedavisi veya ultrasonik germe teklif etmek bana çok dürüst bir yaklaşım olarak gelmiyor. Elinizde lazer cihazı var diye her hastaya lazer tedavisi yapmak, veya hiç bilmediğiniz bir ameliyat tekniğini yarım yamalak uygulamaya çalışmak mutsuz hasta sayısını arttırmaktan başka bir işe yaramaz. Bunu hiç birimiz istemeyiz.

Sonuç olarak; hastaya karşı güler yüzlü, merhametli ve dürüst yaklaşım tarzı her iki tarafı da memnun etmekte ve hasta-doktor arasında güven duygusunun oluşmasına yol açmaktadır. Bu güveni oluşturmak ve devam ettirmek, cerrahi yaklaşımım için temel oluşturmaktadır.

Tez Danışmanlıkları

 1. Yüksek lisans tezi: Fidan, E., “Kronik yaralı hastalarda sosyoekonomik durumun yara oluşumu ve tedavi süreci üzerine etkisi”, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi,2005. Tez no: 194302, 83 sayfa. Danışman: M Hoşnuter.

 2. Tıpta uzmanlık tezi: Cem Payaslı, “Diyabetik farelerde makrofaj deplesyonunun yara iyileşmesine etkisi”.Zonguldak Karaelmas Üniversitesi. 2008. Tez no: 225877, 76 sayfa. Danışman: M Hoşnuter.

 3. Tıpta uzmanlık tezi: Cem Aslan.” İskemi reperfüzyon hasarına karşı Epigallocatechin Gallate’nin(EGCG) koruyucu etkilerinin sıçan epigastrik arter ada flebi üzerinde incelenmesi”. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, 2012. 60 sayfa. Danışman: M Hoşnuter.

 4. Tıpta uzmanlık tezi: Murat Melih Can. “Trombositten zengin plazmanın kompozit greft yaşayabilirliği üzerine etkileri”.  İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, 2013. 98 sayfa. Danışman: M Hoşnuter.

 5. Tıpta uzmanlık tezi: Ali Göral, “Trombositten zengin fibrin kullanımının kıkırdak greft canlılığı üzerine etkileri”. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, 2013. 60 sayfa. Danışman: M Hoşnuter.

Projelerde Yaptığı Görevler

 1. “Thimosine alfa-1’in yara iyileşmesi üzerine etkisi”. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Bilimsel araştırma projeleri, proje no:2002.00.13, Proje yöneticisi, 2004.

 2. “İnsan kaynaklı plateletten zengin plazmanın(PRP) kriyoprezervasyon sonrası etkinliğinin değerlendirilmesi”. Bilimsel araştırma projesi (BAP). Proje no: 2013-2-TSBP-31. Proje yöneticisi.2013.

Yürütülen Görevler

 1. ZKÜTF Dekan yardımcılığı(2010-2011)

 2. ZKÜTF Sürekli tıp eğitimi komisyonu üyeliği

 3. ZKÜTF İletişim becerileri komisyonu üyeliği

 4. İKÇÜ TF Plastik Rekonstrüktif ve Estetik cerrahi Anabilim Dalı Başk (2011-2016)

 5. İKÇÜ TF Mezuniyet sonrası tıp eğitimi komisyon başkanlığı (2011-2014)

 6. İKÇÜ Deney hayvanları araştırma ve uygulama merkezi müdürlüğü (2014-2016)

 7. İKÇÜ Cerrahi Bilimler bölüm başkanlığı (2015- 2016)

Eğitimle İlgili Kurs/Sertifika

 1. Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi 2. Eğitim becerileri kursu (14-17 Nisan 2009), İstanbul

 2. Yüksek öğretimde eğitici eğitimi programı. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (2009)

 3. ZKÜTF Deney Hayvanları kullanım sertifikası eğitim programı. (6-17 Nisan 2009)

Bilimsel ve Mesleki Kuruluşlara Üyelikler

 1. Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği

 2. Türk Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği

 3. Yara İyileşmesi Derneği

 4. İzmir tabip Odası

Sahip Olduğu Diğer Uzmanlık Diplomaları

 1. Ağız yüz çene cerrahisi uzmanlık belgesi. 15.02.2013. (Anabilim Dalı uzmanlığı)

 2. El cerrahisi uzmanlık belgesi, 25.01.2011. (Yan dal uzmanlığı)

Bilimsel Toplantı Organizasyonları

 1. TPRECD Zonguldak Bölge Toplantısı (2001) Organizasyonu (Düzenleme ve bilimsel organizasyon)

 2. 27. Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ulusal Kongresi  (2005) Kongre Düzenleme Kurulu Üyesi

A. Uluslararası Hakemli Dergide Yayınlanan Makaleler

A1:Savacı, N., M. Hoşnuter. ve Z. Tosun. “Use of reverse triangular V-Y flaps to create a web space in syndactyly”, Ann. Plast. Surg. 42, 540-544 (1999)

A2:Savacı, N., M.C. Avunduk, Z.Tosun, ve M. Hoşnuter. “Hyperphosphatemic tumoral calcinosis”, Plast. Reconstr. Surg. 105, 162-165 (2000)

A3: Savacı, N., Z. Tosun ve M. Hoşnuter. “Ear lobe reconstruction with a posterior ear flap. Case reports”,Scand J Plast Reconstr Surg Hand Surg. 34, 173-175 (2000)

A4: Hosnuter, M., Z. Tosun ve N. Savacı. “A nonanimal model for microsurgical training with adventitial stripping”, Plast. Reconstr. Surg.106, 958-959 (2000)

A5: Tosun, Z., M. Hoşnuter. ve N. Savacı. “Reconstruction of defects of the dorsum of the nose with bilateral transposition flaps. Case report”,

Scand J Plast Reconstr Surg Hand Surg. 34, 387-390 (2000)

A6: Tosun, Z., T.M. Aktan, M. Hoşnuter., N. Savacı ve S. Duman.  “Investigation of skin graft viability with DMEM and Ham’s F-12 fluids”

Ann. Plast. Surg. 47, 217-218 (2001)

A7:Babucçu, O., M. Hoşnuter., E. Kargı, B. Babucçu ve A. Işıkdemir.

“Cost-effective alternative for the micromotor system in animal studies”,

Plast. Reconstr. Surg. 110, 724 (2002).

A8: Şentürk, S., M. Hoşnuter., Z.Tosun ve N. Savacı. “Calciphylaxis: cutaneous necrosis in chronic renal failure”, Ann. Plast. Surg. 48, 104-105 (2002)

A9:Tosun, Z., M. Hoşnuter., S. Şentürk, M. C. Avunduk ve N. Savacı. “Cylindroma of the foot”, Ann. Plast. Surg. 48, 220-221 (2002)

A10:Hoşnuter, M., Z.Tosun ve N. Savacı. “Surgical therapy for uncontrolled chronic hidradenitis suppurativa” Eur J Plast Surg 25,11-16 (2002)

A11:Kargı, E., M. Hoşnuter., O.Babucçu ve B. Babucçu. “Lipoma removal with mini incision”, Ann. Plast. Surg. 49, 220-221 (2002).

A12:Babucçu, O., M. Hoşnuter., E.Kargı, B. Babucçu ve A. Işıkdemir.

“Another practical method for arm restraint in children with cleft lip/palate”,

Plast. Reconstr. Surg. 110, 1185-1186 (2002).

A13:Kargı, E., O. Babucçu, M. Hoşnuter., B. Babuccu ve C. Altınyazar.

“Complications of minor cutaneous surgery in patients under anticoagulant treatment” Aesthetic. Plast. Surg. 26, 483-485 (2002).

A14: Hoşnuter, M., O. Babucçu, E.Kargı ve C. Altınyazar. “Dual preconditioning: effects of pharmacological plus ischemic preconditioning on skin flap survival”,

Ann. Plast. Surg. 50, 398-402 (2003).

A15:Kargı, E., H.C. Altınyazar, M. Hoşnuter., O.Babucçu, G. Numanoğlu ve B. Babucçu. “An atypical lesion on the forehead: warty dyskeratoma”,

Plast. Reconstr. Surg. 111, 1562-1563 (2003).

A16: Babucçu, O., O. Ö. Işıksaçan, M. Hoşnuter., E.Kargı ve B. Babucçu.

“The place of fine-needle aspiration in the preoperative diagnosis of the congenital sublingual teratoid cyst”, Diagn. Cytopathol. 29, 33-37 (2003).

A17: Hosnuter, M., E.Kargı, O.Babucçu, B. Babucçu, ve A. Işıkdemir.

“Polypoid formation of cysts in scrotal calcinosis: an uncommon case”,

Plast. Reconstr. Surg. 111, 2117-2118 (2003).

A18:Tosun, Z., M. Hoşnuter., S. Şentürk ve N. Savacı. “Reconstruction of microform cleft lip”, Scand J Plast Reconstr Surg Hand Surg.37, 232-235 (2003)

A19:Kargı, E., C. Yeşilli, B. Akduman, O. Babucçu, M. Hoşnuter ve A. Mungan.

“Fascia lata grafts for closure of secondary urethral fistulas”,

Urology 62, 928-931 (2003).

A20: Altınyazar, H.C., M. Hoşnuter., M. Unalacak, R. Koca ve O.Babucçu.

“A training model for cutaneous surgery”, Dermatol. Surg. 29, 1122-1124 (2003).

A21: Hoşnuter, M., O.Babucçu, E.Kargı, C. Altınyazar, B. Babucçu ve A. Işıkdemir.

“Rat skin surface measurement: a practical formula”,

Plast. Reconstr. Surg. 112, 1486-1487 (2003).

A22: Kargı, E., M. Hoşnuter., O.Babucçu, H. Altunkaya, ve C. Altınyazar.

“Effect of steroids on edema, ecchymosis, and intraoperative bleeding in rhinoplasty”, Ann. Plast. Surg. 51, 570-574 (2003).

A23:Kargı, E., C. Yeşilli, , M. Hoşnuter., B. Akduman, , O.Babucçu ve A. Mungan.

“Relaxation incision and fascia lata grafting in the surgical correction of penile curvature in Peyronie’s disease”, Plast. Reconstr. Surg. 113, 254-259 (2004)

A24: Babucçu, O., İ. Peksoy, E.Kargı, M. Hoşnuter., H. Özdemir, S. Gündoğdu, ve A. Işıkdemir. “The value of scintimammography in reduction mammaplasties: a preliminary study”, Aesthetic Plast. Surg. 27, 296-300 (2003)

A25: Hoşnuter, M., A. Gürel, O.Babucçu, F. Armutçu, , E.Kargı ve A. Işıkdemir.

“The effect of CAPE on lipid peroxidation and nitric oxide levels in the plasma of rats following thermal injury”, Burns 30, 121-125 (2004).

A26:Altınyazar, C., H. Özdemir, R. Koca, , M. Hoşnuter., C.B. Demirel ve S.Gündoğdu. “Epinephrine in digital block: color doppler flow imaging”,

Dermatol Surg. 30, 508-511. (2004)

A27:Tosun, Z., M. Hoşnuter., N. Savacı, M. Çapar, ve S. Şentürk. “Experience with vaginoplasty”, Scand J Plast Reconstr Surg Hand Surg. 38, 27-31 (2004)

A28:Babuccu, O., E.Kargı, M. Hoşnuter., B. Babuccu ve S.Kıran. “The gluteal region morphology in female population between 5 and 83 years”

Aesth. Plast Surg. 28, 405-411. (2004)

A29:Armutcu, F., A. Gurel, M. Hoşnuter., O.Babucçu ve C. Altınyazar. “Caffeic acid phenethyl ester ımproves oxidative erythrocyte damage in a rat model of thermal injury”, J Burn Care Rehabil. 25, 171-178 (2004)

A30:Hosnuter, M., E.Kargı, G. Numanoğlu, O. Babucçu, R. Koca ve B.Babuccu. “Malignant solitary cylindroma of the scalp: a case report”,

Eur J Plast Surg. 27, 246-248  (2004)

A31: Babucçu, O., İ. Peksoy, M. Hoşnuter., E.Kargı ve B.Babucçu. “Evaluation by scintigraphy of hind limb ischemia in a rat model”, J. Reconstr. Microsurg. 20, 405-10 (2004).

A32:Kargı, E., S. Kargı, B. Gün, M. Hoşnuter., C. Altınyazar ve E. Aktunç.

“Benign fibrous histiocytoma of the eyelid with an unusual clinical presentation”, J. Dermatol. 31, 27-31 (2004).

A33:Altunkaya, H.,Y. Ozer, E.Kargı, I. Özkoçak, M. Hoşnuter, C.B. Demirel ve O.Babucçu. “The postoperative analgesic effect of tramadol when used as subcutaneous local anesthetic”, Anesth. Analg. 99, 1461-1464 (2004)

A34:Kargı, E., O.Deren, O.Babucçu, M. Hoşnuter. ve B.Erdoğan. “Dual synergistic effect: the effect of dexamethasone plus carnitine on skin flap survival”,

Ann. Plast. Surg. 53, 488-491 (2004)

A35:Hoşnuter, M., E.Kargı ve O.Babucçu. “Is nail germinal matrix ablation always necessary in dorsal reverse adipofascial flap procedure for fingertip reconstruction?”, Plast. Reconstr. Surg. 114,1678 (2004)

A36:Özer,T., A.Borazan, M. Hosnuter, E. Kargı, A. Savranlar, ve A. Yılmaz. “Calciphylaxis involving both the upper and lower extremities”, Acta Medica (Hradec Kralove).47,277-279  (2004)

A37:Gürel, A., F.Armutçu, M. Hoşnuter, M.Ünalacak, E.Kargı ve C.Altınyazar.

“Caffeic acid phenethyl ester improves oxidative organ damage in rat model of thermal trauma”, Physiol. Res. 53,675-682 (2004)

A38: Savacı, N., Z.Tosun, ve M. Hoşnuter “A simple method for breast implant placement using a drainage tube”, Aesthetic Plast Surg. 28,231-232 (2004)

A39: Payaslı, C., M. Hoşnuter, O.Babucçu, E.Kargı, E.Kocak ve A.Işıkdemir. “Spotting the signs: a case of late diagnosed painful calciphylaxis”,

J Wound Care. 14,12-3 (2005)

A40: Babucçu, O., I.Peksoy, M. Hoşnuter, E. Kargı, ve B.Babucçu. “Anatomical limits in the cleansing of the nasal cavity in rhinoplasty surgery”,

Plast Reconstr Surg. 115,657-8. (2005)

A41:Savacı, N., M. Hoşnuter, Z.Tosun, ve A.Demir. “Maxillofacial morphology in children with complete unilateral cleft lip and palate treated by one-stage simultaneous repair”, Plast Reconstr Surg. 115, 1509-1517 (2005)

A42:Acun, C., E.Kargı, G.Üstündağ, M. Hoşnuter, ve G. Numanoğlu. “Subcutaneous fat necrosis of the newborn”, Plast Reconstr Surg. 115, 1790-1792 (2005)

A43:Hoşnuter, M., Z.Tosun, E.Kargı, O.Babucçu, ve N.Savacı. “No vertical scar technique versus inverted t scar technique in reduction mammoplasty. a two centre comparative study”, Aesthetic Plast Surg. 29:496-502(2005).

A44: Hoşnuter, M., E. Kargı, ve A. Işıkdemir. “An improvement in the dorsal reverse adipofascial flap for fingertip reconstruction: Nail matrix preservation”, Ann Plast Surg. 55:155-9 (2005).

A45:Ocakcı, A., Ö. Coşkun, L. Tümkaya, M. Kanter, A.Gurel, M. Hoşnuter, ve L. Uzun. “Beneficial effects of Ebselen on corrosive esophageal burns of rats”.

Int J Pediatr Otorhinolaryngol. 70: 45-52 (2006).

A46:Tosun, Z., M. Hoşnuter., Z. Karaçor., ve N. Savacı. “An unusual

association of cleft lip/palate and upper extremity anomalies”,

Plast. Reconstr. Surg. 117: 2520-1 (2006)

A47:Hoşnuter, M., E. Kargı, İ. Peksoy, O. Babucçu, ve C. Payaslı. “An ameliorated skin flap model in rats for experimental research”.

Plast. Reconstr. Aesthet. Surg. 59, 299-303 (2006) (Not: Bu makale, derginin eski adı olan “British Journal of Plastic Surgery” de kabul edilmiştir. Dergi şu anda yayın hayatına yeni adıyla (J. Plast. Reconstr. Aesthet. Surg.) devam etmekte ve bilimsel indexlerde yeni adıyla listelenmektedir).

A48: Babuccu O, H. Özdemir, M. Hosnuter, E. Kargı, A. Söğüt, F.N. Ayoğlu. “Cross-sectional internal diameters of radial, thoracodorsal, and dorsalis pedis arteries in children: relationship to subject sex, age, and body size”. J. Reconstr. Microsurg. 22:49-52. 2006

A49: Payasli C, Babuccu O, Kargi E, M. Hosnuter, Tekerekoglu B. “Traumatic prominent ear secondary to cartilage fracture without skin laceration or hematoma”. Plast Reconstr Surg. 117:1052-3 (2006)

A50: Hoşnuter, M.,M. Büyükateş, B. Babucçu. “An unusual case of lymphedema tarda”. Med. Sci. Monit. 12: 99-102 (2006).

A51: Hoşnuter, M., C. Payasli, A. Işıkdemir, B. Tekerekoğlu. “The effects of onion extract on hypertrophic and keloid scars”.  J. Wound. Care. 16: 251-4 (2007).

A52: Bayar. A, S. Keser, M. Hoşnuter, H.A. Tanrıverdi, A. Ege. ”Lower limb compartment syndrome after an uncomplicated labor”. Orthopedics. 30: 972-3 (2007).

A53: Kargi E, O Babuccu, H Altunkaya, M Hosnuter, Y Ozer, B Babuccu, C Payasli. “Tramadol as a local anaesthetic in tendon repair surgery of the hand”.

J Int Med Res. 2008 Sep-Oct;36(5):971-8.

A54: Ermis B, N Oztas, M Yildirim, M Hosnuter, Yavuz T.Pulmonary hypoplasia in a newborn with Goldenhar syndrome. J Pediatr.156:161. (2010)

A55: Altinyazar HC,  CB Demirel,  R Koca,  M Hosnuter. Digital Block With and Without Epinephrine During Chemical Matricectomy with Phenol.

Dermatol Surg. 2010, 36(10):1568-71

A56: Onak KN, F Barut, K Yılmaz, H Tokgöz, M Hosnuter, SO Özdamar. Renal Cell Carcinoma Presenting with Cutaneous Metastasis: A Case Report. Case Report Med. 2010;2010.

A57: Hosnuter M. An ameliorated approach for sharp resection in gynecomastia surgery. Indian J Surg. 2014, 76(5): 419-424.

A58: Aslan C, Melikoglu C, Ocal I, Saglam G, Sutcu R, M Hosnuter. Effect of epigallocatechin gallate on ischemia-reperfusion injury: an experimental study in a rat epigastric island flap. Int J Clin Exp Med. 15;7(1):57-66, 2014.

A59: Yüce S, Kahraman A, M Hoşnuter, Işik D. Technical details concerning myomucosal advancement method in the repair of large lower lip defects. J Craniofac Surg. 2014, 25(4):e318-20.

A60: Hosnuter M, C Aslan, C Melikoğlu, G Sağlam, R Sütçü. Protective effects of epigallocatechin gallate against distant organ damage after severe skin burns.: An experimental study using a rat model of thermal trauma. Advances in clinical and eksperimental medicine, 2015. 24(3):409-17

A61: Işık D, C Aslan, A Göral, S Baş, M Hoşnuter. Application of free flap in an elderly patient. Turkish journal of geriatrics.2014. 17(3):308-311

A62: Aslan C, O Tan, M Hosnuter, D Isık. Primary cutis verticis gyrata. Journal of Craniofacial Surgery. 2015. 26(3):974-975.

A63: Platelet-Rich Fibrin Improves the Viability of Diced Cartilage Grafts in a Rabbit Model. Göral A, Aslan C, Bolat Küçükzeybek B, Işık D, Hoşnuter M, Durgun M. Aesthet Surg J. 2016.36(4):153-62. A64: Retromandibular transparotid approach to mandibular subcondylar and high ramus fractures: two-point fixation. Aslan C, Hoşnuter M, Baş S, Tan O, Işık D, Durgun M. Ulusal Travma Acil Cerrahi Derg. 2016 ;22(1):40-5. 

A65: Functional assessment of autologous platelet-rich plasma (PRP) after long-term storage at -20 °C without any preservation agent. Hosnuter M, Aslan C, Isik D, Caliskan G, Arslan B, Durgun M. J Plast Surg Hand Surg. 2017 Aug;51(4):235-239. doi: 10.1080/2000656X.2016.

B. Ulusal Hakemli Dergide Yayınlanan Makaleler

B1:Savacı, N., M. Hoşnuter, ve Z.Tosun. “El Defektlerinin Onarımında ‘Reverse Radial Fasciocutan Forearm Island Flap”, S.Ü. Tıp Fak Dergisi 10, 321-329 (1994)

B2:Savacı, N., Z.Tosun, M. Hoşnuter. “Hemanjiom Tedavisinde İnterferon a 2a Kullanımı”,Türk Plastik Cerrahi Dergisi 3,188-191 (1995)

B3:Yenidünya, M.O., Z.Tosun, M. Hoşnuter, N.Savacı. “Doğumsal Dev Nevüslere Hangi Gözle Bakmalı?”İç Anadolu Tıp Dergisi 5, 203-208 (1995)

B4:Yenidünya, M.O., M. Hoşnuter, Z.Tosun, N.Savacı. “Burun Sırtı Defektlerinin Onarımında İki Loblu Flep Kullanımı”,  İç Anadolu Tıp Dergisi 6, 35-39 (1996)

B5:Yenidünya, M.O., Tol, H., Z.Tosun, M. Hoşnuter, ve N.Savacı. “Güneş Işınları ile Doğrudan Temas Halinde Olmayan Vücut Alanlarında Ortaya Çıkan Deri Maligniteleri”,

S.Ü. Tıp Fak. Dergisi. 12, 91-95  (1996)

B6: Yenidünya M.O., M.Sümer, M. Hoşnuter, Z.Tosun, ve N.Savacı. “İki Yanlı Depressör Anguli Oris Flebi ile Tüm Alt Dudak Rekonstrüksiyonu”

S.Ü. Diş Hek. Fak. Dergisi. 6, 42-44  (1996)

B7:Tosun, Z., M. Sümer, M. Hoşnuter, P. Sümer, M.O. Yenidünya, ve N.Savacı. “Baş–Boyun Bölgesi Lezyonları ve Yaklaşım”,S.Ü. Diş Hek. Fak. 7, 9-12 (1997)

B8:Tosun, Z., M. Hoşnuter, ve N.Savacı. “Geniş Tutulum Gösteren bir Condyloma Acuminatum Olgusu” S.Ü.Tıp Fak. Dergisi 14, 29-33  (1998)

B9:Yenidünya M.O., M. Hoşnuter, ve S. Yılmaz. “Büyük İki Karınlı Flep”,

İnsizyon 1, Ek 15-17  (1998)

B10:Yenidünya M.O., Z.Tosun, M. Hoşnuter, ve N.Savacı. “Aralıklı Simetrik Nekrobiozis Lipoidika Diabetikorum. Bir Olgu Sunumu”, İnsizyon2, 70-72  (1999)

B11: Hoşnuter, M., Z.Tosun, ve N.Savacı. “Oklüziv Pansumanlar ve Klinik Deneyimlerimiz”,Türk Plastik Cerrahi Dergisi 7, 23-27  (1999)

B12: Tuncer, S., M. Hoşnuter, T. Aydemir, Z.Tosun, ve N.Savacı. “Liposuction Operasyonlarında Kombine Spinal-Epidural Anestezi Uygulaması”,

Türk Plastik Cerrahi Dergisi 7, 11-13  (1999)

B13:Hoşnuter, M., O. Babucçu, , E. Kargı, ve B. Babucçu. “Yarık dudak damak olgularında insidans ve etyoloji”, KBB Postası 11, 15-20 (2001).

B14:Hoşnuter, M. “Kapalı yara pansumanları hakkında” (editöre mektup)

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Dergisi.  9, 74  (2001)

B15:Tosun, Z., M. Hoşnuter, S. Şentürk, , A. Özkan, ve N.Savacı.

“Dekübit Ülserlerinde Cerrahi Tedavi Sonuçlarımız”, S.Ü. Tıp Fak. Dergisi. 18, 113-118  (2002)

B16:Hoşnuter, M., E. Aktunç, , E. Kargı, M. Ünalacak, O. Babucçu, N. Demircan, ve A. Işıkdemir, “Yarık damak dudak aile rehberi”,Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi 9, 9-13 (2002)

B17:Babucçu, O., E. Kargı, M. Hoşnuter, L. Atik, ve B. Babucçu.“Beden imgesi: İkinci bedenimiz ya da aynanın arka yüzü”,Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Dergisi 10, 180-185 (2002).

B18:Kargı,E., M. Hoşnuter, O. Babucçu, Ş. Kargı, ve B. Babucçu.“Fasial paralizide göz kapağına altın implant uygulaması”,Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Dergisi 11, 123-126 (2003)

B19:Hoşnuter, M., N. Demircan, M. Ünalacak, E. Kargı, E. Aktunç, ve O. Babucçu.“Modern tıbbın yeniden keşfettiği bir alternatif tedavi metodu: hirudoterapi”,Türkiye Aile Hekimliği Dergisi 7, 177-179 (2003).

B20:Kargı, E., C. Külah, , M. Hoşnuter, O. Babucçu, B. Tekerekoğlu, ve İ. Tekin.

“Plastik cerrahide hepatit B, hepatit C ve HIV enfeksiyonu riski”,

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Düzce Tıp Fakültesi Dergisi  5,14-17 (2003).

B21:Kargı, E., G. Numanoğlu, , O. Babucçu, M. Hoşnuter, C. Payaslı, ve G.M. Kuzey.

“Meme küçültme operasyonları sonrası meme doku materyallerinin histopatolojik profili”,Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi (Mediforum) 1, 11-16 (2003).

B22:Hoşnuter, M., E. Kargı, O. Babucçu ve S. Yenidünya. “A case of lipoma of the deep lobe of the parotid gland”,Kulak Burun Bogaz Ihtis. Derg. 10, 167-170 (2003).

B23:Tanrıverdi, H.A., E. Kargı, M. Hoşnuter ve A. Barut. “Yarık dudak damak: prenatal tanı ve yaklaşım”,Ultrasonografi Obstetrik ve Jinekoloji Dergisi. 7, 29-31 (2003).

B24:Babucçu, O., E. Kargı, M. Hoşnuter ve B.G. Doğan. “Atypical presentation of Kaposi’s sarcoma in the external ear”,Kulak Burun Bogaz Ihtis. Derg. 11, 17-20 (2003).

B25:Hoşnuter, M., O. Babucçu, E. Kargı, C. Payaslı, , A. Işıkdemir, ve B. Tekerekoğlu.

“Modern tıbbın onay verdiği bir biyoterapi metodu: Larva (Maggot) tedavisi”,

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi (Mediforum). 1, 85-88 (2003).

B26:Dursun, A., E. Kargı, M. Hoşnuter, O. Babucçu ve N. İmirzalıoğlu.

“Kanser genetiği penceresinden ailesel malign melanomaya bakış”,

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Dergisi 11, 191-194 (2003)

B27:Kargı, E., O. Babucçu, M. Hoşnuter, F. Ayoğlu, L. Uzun, B. Tekerekoğlu, B. Babucçu, A.         Işıkdemir, ve C. Payaslı. “Zonguldak bölgesinde aksesuar aurikula prevalansı”,Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi (Mediforum). 1, 47-48 (2003).

B28: Hoşnuter, M., Z.Tosun, A. Özkan, , S. Şentürk, ve N. Savacı. “Ankiloglossi tedavisinde yeni bir yaklaşım: akrilik plak”,Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Dergisi  11,203-205 (2003)

B29:Tekin N.S., H.C. Altınyazar, S. Yenidünya, R. Koca, S. Çınar, M. Hoşnuter, “Ayak sırtına lokalize bir izole kollajenoma olgusu”. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi. 1, 72-74  (2003).

B30:Hoşnuter, M., E. Kargı, O. Babucçu, B. Babucçu, ve A. Işıkdemir. “Geriatrik yaş grubunda bası yaraları: korunma, bakım ve tedavi yöntemleri”,Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi 2, 110-115 (2003).

B31:Dursun, A., E. Kargı, M.C. Yakıcıer, M. Hoşnuter, O. Babucçu ve N. İmirzalıoğlu. “Sporadik malign melanoma: genetik testler medikal tedaviyi mümkün kılabilir mi?”,Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Dergisi 12, 124-126 (2004).

B32:Babucçu, O., M. Hoşnuter, E. Kargı, B. Babucçu, , B. Gün Doğan, ve G. Aykanat.

“Dev bazal hücreli karsinoma”,Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Dergisi 12, 149-150 (2004)

B33:Kargı, E., O. Babucçu, M. Kalaycı, M. Hoşnuter, B. Babucçu, ve S. Yenidünya.

“Median sinirin dev nöroması”,Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Dergisi 13, 77-76 (2004)

B34:Kargı, E., M. Hoşnuter, O. Babucçu, A. Işıkdemir, ve C. Payaslı. “Tek taraflı genişletilmiş V-Y ilerletme flebinin bası yaralarında kullanımı”,Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Dergisi 12, 144-145 (2004)

B35:Kargı, E., O. Babucçu, M. Hoşnuter, B. Tekerekoğlu, ve F. Ayoğlu. “Plastik cerrahi operasyonları esnasında eldiven delinme sorunu”,Klinik Bilimler ve Doktor Dergisi. 10, 292-295  (2004).

B36:Hoşnuter, M., H. Özdemir, , E. Kargı, O. Babucçu, R. Koca, ve C. Altınyazar.

“Tırnak altı yerleşimli glomus tümörlerinin tanısında alternatif bir yaklaşım: power doppler ultrasound”, Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Dergisi 13, 66-67 (2005)

D37:Hoşnuter, M., O. Babucçu, E. Kargı, A. Işıkdemir, ve B. Babucçu.

“Nazal bölgede görünüşte masum fakat tehlikeli bir lezyon: dermoid kist.Bir vaka

nedeniyle literatür taraması.”,Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Dergisi 13, 68-69 (2005).

B38:Kargı, E., O. Babucçu, M. Hoşnuter, C. Payaslı, ve F. Ayoğlu. “C Vitamini, E Vitamini ve ibuprofenin birlikte kullanılmasının flep yaşamına etkisi: deneysel çalışma”,Kulak Burun Bogaz Ihtis. Derg. 14, 116-120 (2005)

B39:Hoşnuter, M., O. Babucçu, E. Kargı, A. Işıkdemir, B. Tekerekoğlu. “Yaşlılarda sık görülen bir medikal travma: extravazasyon yaralanmaları sınıflama ve tedavi yaklaşımları”. Turkish Journal of Geriatrics 8, 101-106 (2005)

B40:Hoşnuter, M., E. Kargı, T. Özer, O. Babucçu, A. Aslan, B. Babucçu. “Kliniğimizdeki maksillofasiyal cerrahi uygulamaları”.  Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi (Mediforum). 1, 103-106 (2003)

B41:Babucçu. O., M. Hoşnuter, E. Kargı, B. Babucçu, A. Işıkdemir, C. Payaslı, B. Tekerekoğlu. “Zonguldak İli  Merkezinde 2785 İlköğretim Çağı Öğrencisinin Konjenital Anomali Taraması”. Klinik Bilimler ve Doktor 10, 424-427 (2004)

B42:Hoşnuter, M., E. Kargı, B. Tekerekoğlu, C. Payaslı, A. Işıkdemir. “Jinekomasti tedavisinde cerrahi eksizyon-liposuction kombinasyonu: Klinik deneyimlerimiz”. Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Dergisi 13, 150-152 (2005)

B43:Özer. T., L. Uzun, V. Numanoğlu, A. Savranlar, M. Hoşnuter, S. Güdoğdu. “Konjenital müsküler tortikolliste kranyofasiyal ve servikal vertebra anomalilerinin 3B-BT ile incelenmesi. Tanısal ve Girişimsel Radyoloji 10, 272-279 (2004).

B44:Hoşnuter, M., A. Işıkdemir, E. Kargı, C. Payaslı, B. Tekerekoğlu. “Zonguldak karaelmas üniversitesinde tek taraflı yarık dudak onarımında klinik deneyimlerimiz”. Genel Tıp Dergisi 15, 51-56 (2005)

B45: Kargı, E., O. Babucçu, M. Hosnuter, B. Babucçu, A. Isıkdemir. “Hemangioma of the nasal bone” Kulak Burun Bogaz Ihtis. Derg. 14: 32-4  (2005).

D46: Tosun, Z., M. Hoşnuter., S. Şentürk., A. Özkan., ve N. Savacı. “Tek arter ve ven ile total skalp replantasyonu”Genel Tıp Dergisi 15, 77-79 (2005)

Ulusal Bilimsel Toplantılarda Sunulan ve Bildiri Kitaplarında Basılan Bildiriler

Prof Dr Mübin Hoşnuter’in 1995-2015 yılları arasında ulusal ve uluslararası kongrelerde sunulmuş 100’e yakın bildirisi bulunmaktadır.

Yazılan Kitap Bölümleri

Onkoplastik Meme Cerrahisi Atlası.Ed: Mustafa Emiroğlu. Bölüm: Onkoplastik meme cerrahisinde yağ greftlerinin yeri.Sf: 319-326. Prof Dr Mübin Hoşnuter. 2015.

ISBN:978-605-655-10-0-0.

bottom of page