top of page

Yüz Germe

Nedir?

Yüz germe operasyonu, yer çekimi ve yaşlanma etkisiyle sarkan, gevşeyen ve kırışan yüz dokularını gerginleştirerek genç bir görünüm elde etmek amacıyla uygulanır. Yüz germe tamamen cerrahi bir teknik olup, cerrahi olmayan (non-invaziv) tekniklere yapılan yüz gençleştirme işlemlerine kıyasla çok daha başarılı ve uzun yıllar kalıcı estetik sonuçlar verir. Ortalama 35-40 yaşından sonra uygulanır. Üst sınırı 60-70 yaşlarına kadar çıkar. Gerçekçi beklentileri olan, erkek-kadın sağlıklı herkese bu ameliyat yapılabilir. Halk arasında yüzme germe olarak bilinen ameliyata genel olarak 3d face lift de denmektedir.

izmir yüz germe

Hazırlık Aşaması

Yüz germe de en az 8 saatlik bir açlıktan sonra ameliyatın yapılacağı hastaneye gelinerek kan ve diğer tetkikleri yapılır. Anestezi değerlendirmesinin ardından operasyona geçilir. Ameliyattan en az 10 gün önce sigara, aspirin, NSAI ilaçlar ve bitkisel takviye ilaçlarının içimi bırakılmalıdır. Bunlar kanamayı arttırabilir ve yara iyileşmesini bozabilir.

Cerrahi Aşaması

Operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilir (Bazı cerrahlar lokal anesteziyi de tercih edebilmektedir). Cerrahi kesi (insizyon) kulak önünden başlar, yukarıya doğru saçlı deri içine uzanırken aşağıda kulak memesinin altından arkaya (kulak arkasına) doğru uzanır. Tekniğin cinsine göre sadece deri, deri ve kas tabakası birlikte veya kemik üzerinden tüm yüz dokuları kaldırılarak gerilir, fazla deri ve dokular kesilerek çıkartılır. Yer değiştiren yağ dokuları orijinal yerlerine çekilerek askılanır. Boyun germe için çene altından da küçük bir kesi yapılması gerekebilir. Ayrıca önceden konuşularak planlanan kaş kaldırma, alın germe, göz kapağı estetiği operasyonları da yüz germe ameliyatına eklenebilir. Bunlar sonucun daha mükemmel olmasını sağlar. Ameliyattan sonra bir gece hastanede kalınır.

İyileşme Süreci

Operasyondan çıktığınızda yüzünüz ve boynunuz elastik bandajlarla veya bir yüz korsesi ile sarılı olacaktır. Bunlar aşırı şişlikleri önler, doku iyileşmesini hızlandırır ve cilt altında sıvı-kan birikiminin olmaması için baskı meydana getirir. Deri altında sıvı-kan birikimi olmaması için kulak arkasındaki kesi yerinden çıkan küçük drenler olabilir. Bunlar problem yoksa 24 saat sonra çekilir. Operasyondan 4-5 gün sonra banyo yapabilirsiniz. Bir hafta alkol ve bir ay kadar sigara içmemelisiniz. Ameliyattan sonraki 2 hafta boyunca aşırı hareket gerektiren her türlü zorlayıcı aktiviteden kaçının. 2 hafta süreyle size doktorunuzun verdiği yüz bası korsesini geceleri giyerek yatmalısınız. Yatarken başınızın altına iki yastık koyarak ödemlerin daha hızlı kaybolmasını sağlayabilirsiniz. Asla yüz üstü yatmayın ve başınızı sağa sola çevirirken gövdenizle birlikte dönün. Bu nedenle iki hafta kadar araba kullanmamanız yerinde olacaktır. Muhtemel morlukların geçmesi 10 gün kadar sürer. – 3d face lift . Kısaca böyle bir ameliyat için kendinize 15 gün ayırmalısınız. Boyun germe süreci de yüz germeye benzer ama daha hafiftir ve daha kısa sürer. Aşırı hareket kısıtlaması gerektirmez. Bir hafta sonra işinize dönebilirsiniz.

bottom of page