top of page

Lipomatik

Liposuction Nedir?

Liposuction (cihazla yağ alma) işlemi tüm dünyada en sık uygulanan vücut estetiği operasyonlarından biridir. Sonuçları oldukça etkileyici olduğundan kadınlarda olduğu kadar erkekler tarafından da giderek daha fazla tercih edilen bir operasyon haline gelmeye başlamıştır. Düzenli diyet ve spora rağmen vücudun belli bölgelerindeki (basenler, bel, karın gibi..) yağ kitlelerini eritemiyorsanız çözüm liposuction olabilir. Çok çeşitli uygulama teknikleri mevcuttur: klasik lipo, lazer lipo, ultrasonik lipo bunlardan bazılarıdır. Bu alanda geliştirilen en yeni teknolojilerden biri “lipomatik” tir.

İzmir Lipomatik

Nasıl Yapılır?

Lipomatik, liposuction işleminde hasta ve doktor konforunu arttırmak için geliştirilmiş FDA onaylı modern bir cihazdır. Vücut içindeki kanülün 3 boyutlu titreşim hareketiyle oluşan infrasonik (20 Hz’den az) dalgalar ameliyat sırasında ve sonrasında doğal bir anestezi oluşturur.

Titreşim hareketiyle çevre dokulara (damar ve sinirlere) zarar vermeden yağların parçalanması ve kolaylıkla çekilmesi sağlanır. Böylece ameliyat sonrası morluk ve ağrı görülme oranı son derece azalır. İnfrasonik liposuction işleminin klasik ve ultrasonik liposuction işlemlerinden üstünlükleri şöyle özetlenebilir:

  • Daha hızlı ve problemsiz iyileşme, günlük aktivitelere daha çabuk dönme

  • Morluk, ödem ve ağrı şikayetlerinde azalma

  • Yağ içindeki kök hücrelerin zarar görmemesi, alınan yağın tekrar dolgu amaçlı kullanımındaki başarıyı arttırır. (Dudak, meme, yüz dolgusu gibi…)

  • Ameliyat süresinde kısalma

  • İnfrasonik nutasyonel titreşim hareketi deri altı dokularda kollajen sentezini uyararak cildin sıkılaşmasını sağlar. Bu etki liposuction sonrası iyileşme için çok büyük bir kazanımdır. Lazer ve ultrasonik liposuction işlemlerinden sonra görülen cilt sarkmaları lipomatikte görülmez.

  • Sellülit ve aşırı terleme (koltukaltı) tedavileri yapılabilir

  • Titreşimli kanül ucu yağ dokusu dışında bir dokuya dokunduğunda otomatik olarak durur. Böylece çevre dokulara zarar verme ve iç yaralanma riski ortadan kalkar

  • Alt bacak ve ayak bileği gibi klasik yöntemlerle verim alınamayan bölgelerde bile başarılı sonuçlar verir. Ayak bileği inceltme işlemi için en ideal yöntemdir.

Tüm bu özellikleri nedeniyle lipomatik (infrasonik liposuction) giderek daha çok tercih edilen bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu işlem uygulanan alanın büyüklüğüne göre genel anestezi veya lokal anestezi ile yapılır. Sedasyonla birlikte titreşimli kanüllerin meydana getirdiği etki ek bir anestezi oluşturduğu için yönteme “güldüren liposuction” veya “gıdıklayan liposuction” da denmektedir. Genel anestezi ile yapılan işlemlerde bir gece hastanede kalınır. Ertesi gün hasta taburcu edilir.Küçük alan uygulamalarında hasta 1-2 gün içinde sosyal hayatına döner. Geniş alan uygulamalarında bu süre 7-10 gün arasında değişir. Hastanın 20 gün kadar basınçlı elastik bir korse giymesi gerekir. Vücuttaki incelme hemen ameliyat sonrasında belirgin olarak kendini göstermekle birlikte, incelme günler boyunca devam eder ve 2-3 ay sonunda nihai şeklini almış olur. Bir noktayı hatırlatmakta fayda görüyorum: Liposuction işlemi kilo verme amacıyla yapılmaz. İstenmeyen yağ kitlelerinin çekilerek vücut konturlarının düzeltilmesi amacıyla uygulanır. Bu nedenle hastaya önceden şu kadar kilo vereceksiniz gibi bir taahhütte bulunulamaz. Bir seferde genellikle 2-5 litre kadar yağ çekilir. Hastanın yapısına bağlı olarak 10-12 litreye kadar yağ güvenle çekilebilir. Sonuçlar yüz güldürücü ve tatmin edicidir.

Merkezimizde tüm estetik işlemler bizzat Prof Dr Mübin Hoşnuter tarafından gerçekleştirilmektedir.

bottom of page