top of page

Jinekomasti

Nedir?

Jinekomasti, kelime olarak erkeklerde görülen kadınsı meme büyümesini tarif eder. Erkek için estetik açıdan son derece rahatsız edici olan bu durum pek çok farklı sebeple meydana gelebilmesine rağmen, vakaların çoğunda altta yatan bir sebep bulunamaz (idiyopatik jinekomasti).Halk ağazında erkeklerde meme büyüme denebimektedir. Fizyolojik jinekomasti (yani idiyopatik)  yeni doğanlarda, ergenlik döneminde ve yaşlılıkta olmak üzere hayatın üç farklı evresinde görülebilir. Patolojik jinekomasti de ise memeyi büyüten patolojik bir durum söz konusudur ve bu tedavi edilirse meme normale dönebilir. Patolojik jinekomastinin en sık nedenleri; siroz, malnutrisyon (kötü ve yetersiz beslenme),tümörler (testis tm, akciğer karsinomları, hipofiz adenomları), hiper ve hipotiroidizm, böbrek hastalıkları gibi durumlardır. Ayrıca bazı plastların kullanımı da jinekomastiye yol açabilir; marihuana, simetidin, diazem, rezerpin, östrojen, digoxin, teofilin vb…  Puberteye(ergenlik dönemi) ya da plast kullanımına bağlı hastalık kendiliğinden gerileyip kaybolabilir. Ancak uzun süreli bu tür durumlar da kendiliğinden gerileme görülmez.

İzmir Jinekomasti - erkek meme küçültme

İzmir'de Jinekomasti Tedavisi

Hastalık olgularında tümörler ve pseudojinekomasti durumu ayırıcı tanıda göz önünde bulundurulmalıdır. Pseudo (yalancı) jinekomasti erkeklerde yağ birikimi sonucu meme hacminin büyümesi halidir. Genellikle anamnez, fizik muayene ve ultrasonografi tanı için yeterli olurken, tümör şüphesinde biyopsi de yapılmalıdır. Jinekomasti tek başına bir meme kanseri sebebi değildir. Yani meme bezlerinin büyümesine bağlı olarak sonradan kansere dönüşüm söz konusu olmaz. Bunun tek istisnası kleinefelter sendromudur. Bu sendromu taşıyan bireylerde jinekomasti izmir kansere dönüşebilir.

Jinekomasti, kelime olarak erkeklerde görülen kadınsı meme büyümesini tarif eder. Erkek için estetik açıdan son derece rahatsız edici olan bu durum pek çok farklı sebeple meydana gelebilmesine rağmen, vakaların çoğunda altta yatan bir sebep jinekomasti cerrahi ameliyatlarında en sık görülen komplikasyonlar: hematom (meme içinde kan birikimi), seroma (sıvı birikimi), enfeksiyon ve meme başının çökmesidurumudur. Bunlar zamanında yapılan uygun müdahalelerle büyük sorunlara yol açmadan ortadan kaldırılabilir.

Anestezi almaktan çok korkuyorum?

jinekomasti ameliyatı,  doktorun tercihine ve hastanın sağlık durumuna bağlı olarak lokal ve ya genel anestezi altında yapılabilir. Genel anestezi ile yapılırsa hasta bir gece hastanede kalır. Daha sonra her iki memeyi saran elastik bir korse giydirilerek taburcu edilir. Hasta ertesi günden itibaren korse giyerek dışarı çıkabilir, yürüyüş yapabilir. Aşırı ağrılı bir ameliyat değildir. Birkaç gün basit bir ağrı kesici plast kullanımı genellikle yeterli olur. Hafif masa başı işi yapanlar 3-4 gün sonra işine dönebilir. Ameliyata bağlı ödem ve morluklar 7-10 gün içinde iyice geriler. Ancak ilk 7-10 gün boyunca ağır iş yapmamalı, kollarını aşırı hareket ettirmekten kaçınmalı, ağır sporlar yapmamalıdır. Korse 3-4 hafta kullanıldıktan sonra hasta normal hayatına devam edebilir.

bottom of page