top of page
  • Yazarın fotoğrafıProf.Dr.Mübin Hoşnuter

Jinekomasti ve Yalancı Jinekomasti Spor ile Geçer mi?

Jinekomastide, özellikle yalancı jinekomastide spor her zaman tavsiye edilir. Ancak “gerçek jinekomasti” olanlar için ameliyat tedavisi, etkili bir tedavi için en iyi seçenek olacaktır. Çoğunlukla, jinekomasti hastaları ameliyat kararı vermeden önce kilo vermeyi denemişlerdir.


Jinekomasti ve Yalancı Jinekomasti Spor ile Düzelir mi?

Jinekomasti Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Spor

Jinekomasti ameliyatı öncesi veya sonrası spor hep tavsiye edilen bir aktivitedir. Spor, hem jinekomasti ameliyatı öncesi hem de sonrası yaşam için iyi alışkanlıklar edinmenin harika bir yolu olabilir.


Jinekomasti Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Jinekomasti ameliyatı olma kararı kişiseldir. Jinekomastisi olan herkes uygun bir ameliyat adayı olabilse de, herhangi bir işlemden önce zamanlamayı ve kişisel sağlığı düşünmek önemlidir.


İdeal jinekomasti ameliyatı hastaları, "hedef kilolarına yakın" olmalarına rağmen göğüsleri büyük kalan erkeklerdir.


Jinekomasti sıklıkla ergenlik çağındaki erkeklerde görüldüğü için ameliyat için uygun aday olup olmadıkları sorulur. Jinekomasti ameliyatından önce hastalar mutlaka muayeneden geçmelidir.


Bu muayene, meme muayenesi ve genellikle ultrasonu içerir. Bu, erkeklerde görülebilen herhangi bir meme kanseri olasılığını dışlamak içindir. Hastaya jinekomasti teşhisi konulduktan ve sağlıklı olduğu anlaşıldıktan sonra, ameliyat planı yapılacaktır.


Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Spor: Ne Zaman Egzersiz Yapabilirim?

Peki, jinekomasti egzersizle geçer mi? Hayır. Bu, jinekomasti hastalarının egzersiz yapmaması gerektiği anlamına mı geliyor? Tabii ki hayır. Egzersiz yapmak ve formda kalmak her zaman iyi bir fikirdir. Ancak, ameliyattan sonra spor salonuna gitmeden önce bir süre beklemek en iyisidir. Jinekomasti ameliyatından sonra iyileşme yaklaşık altı hafta sürer.


Jinekomasti ameliyatı sonrası spor, ameliyattan 6 hafta sonra yapılabilir.

Yalancı Jinekomasti ve Spor

Yalancı jinekomasti, aşırı yağ birikiminden kaynaklandığı için diyet ve sporla iyileştirilebilir. Ancak bu süreç uzun zaman alabilir ve herkes için etkili olmayabilir.

Kriter

Jinekomasti

Yalancı Jinekomasti

Neden

Hormonal dengesizlik

Yağ birikimi

Belirtiler

Meme ucu çevresinde hassasiyet, sert doku

Tüm memede eşit oranda büyüme

Tedavi Yöntemi

Hormonal tedavi, cerrahi müdahale

Diyet, egzersiz, VaserLipo

Sık Görülme Yaşı

Genç erkekler, yaşlı erkekler

Her yaşta

Özgüven Üzerindeki Etkisi

Yüksek

Yüksek

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Jinekomasti ameliyatından sonra iyileşme oldukça sorunsuzdur ve çok acı verici değildir. Ameliyat sonrası hastalara, yaklaşık altı hafta veya şişlik azalıncaya kadar giymeleri istenen korse yanı sıra ağrı kesici ilaç verilecektir.


Ameliyattan iki hafta sonra hasta, kontrol için cerrahını ziyaret edecek ve dikişlerini alacaktır. Çoğu hasta jinekomasti ameliyatından birkaç gün sonra iş yaşamlarına devam edecektir.


Jinekomasti ameliyatı sonrası hafif aktiviteler (işe gitmek ya da ayak işleri yapmak gibi) uygun olsa da, bu işlemden sonraki ilk altı hafta için yorucu bir aktivite önermiyoruz.


Bu altı hafta civarında, çoğu hasta tekrar çalışmaya başlayacak kadar iyileşir ve sonrasında soyunma odalarında gömleksiz dolaşırken rahat hisseder. Ancak, sonuçların tam olarak oturması altı ayı bulabilir.


12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page