top of page
  • Yazarın fotoğrafıProf.Dr.Mübin Hoşnuter

Yalancı Jinekomasti Nedir?

Güncelleme tarihi: 25 Haz

Erkeklerde büyüyen göğüsler, maskülen görüntünün kaybı ve beden algısı yönüyle sosyal ve psikolojik sorunlara yol açabilir. Büyümüş göğüsler konusunda bir erkeğin endişelenmesi normaldir.


Memeleri büyüyen ve bundan rahatsız olan bir erkek, genellikle internete girip bunun sebepleri ve tedavisi hakkında bilgi almaya çalışır. İlk karşılaşılacak terim "jinekomasti"dir.


Yalancı Jinekomasti Nedir?

Jinekomastinin tek sebebi erkekte meme dokusunun artması değildir. Bazı durumlarda, aşırı göğüs yağının artması da jinekomastiye sebep olur. Jinekomasti ve yalancı jinekomasti (psödojinekomasti) kavramlarının farkına ve her iki durumda da neler yapabileceğinize göz atalım.Jinekomasti Nedir?

Normal bir erkek göğsündeki meme uçları küçük ve düzdür, ve bölgeyi esnettiğinizde pektoralis kasının hareket ettiğini görebilirsiniz. Ancak jinekomastili erkeklerin göğüsleri daha yuvarlak olur ve meme uçları şişmiş veya kabarık görünür. Göğüslerde hassasiyet ve bu durumdan rahatsızlık hissedilir.


Jinekomasti, hormonal dengesizlikten kaynaklanabilir. Tüm erkekler bir miktar östrojen üretir, ancak "normal" miktardan daha fazlasını ürettiğinizde bu, aşırı meme dokusunun gelişmesine neden olabilir.


Bu yüksek hormon seviyeleri, cinsel gelişimden, tiroid sorunlarından veya bazı ilaçların yan etkisinden olabilir. Jinekomasti, 2 genç erkekten 1'inde ve 50 yaşın üzerindeki 3 erkekten 2'sinde görülebilir.Jinekomasti sınıflandırmasında 4 derece vardır:

  • Derece 1: Meme başı çevresinde lokal bir şişlik.

  • Derece 2: Meme dokusunun genişlemesi ve şişlik.

  • Derece 3: Göğüslerin belirgin şekilde büyümesi.

  • Derece 4: Kadın memesine benzer belirgin yuvarlak bir görünüm.


Jinekomasti sınıflandırmasında 4 derece

Yalancı Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Genetik olarak, erkekler göğüs ve karın bölgesinde yağ biriktirme eğilimindedir. Kollarınız ve bacaklarınız ince görünebilir, ancak gövdeniz kalınlaşır. Göğüs bölgesinin arkasında ve çevresinde yağ biriktiğinde, göğüs şişmiş ve büyük görünür. Bu klinik olarak lipomasti, adipomasti veya "yalancı jinekomasti" (psödojinekomasti) olarak bilinir.


Sahip olduğunuz daha fazla östrojen, vücudunuzun daha fazla yağ depolama eğiliminde olmasına neden olur. İlginç bir şekilde yağ, vücudunuzun, testosteronu östrojene dönüştürebilen ve metabolizmanızı yavaşlatan aromataz enzimini üretmesine yol açar.


Daha düşük bir metabolizma, daha az yağ yakmanız anlamına gelir ve bu, göğüs bölgenizde giderek daha fazla yağ depoladığınız ve hormonal dengesizliğinizi daha da kötüleştirdiğiniz bir kısır döngüyü tetikler.


Jinekomasti ve Yalancı Jinekomasti Arasındaki Fark

Her iki koşul da benzer fiziksel özellikler, genişlemiş, tombul bir göğüs ile kendini gösterir. Fark, altında yatan sebeptir. Jinekomasti, çoğunlukla hormonal dengesizlik sonucu yağ dokusu ve bezlerden oluşan glandüler dokuların (meme dokusu) aşırı gelişmesi ile oluşur.


Yalancı jinekomasti ise aşırı yağ birikiminden kaynaklanır. Klinik bir değerlendirme ile gerçekten neye sahip olduğunuzu yalnızca doktorunuz doğrulayabilir.


Gerçek jinekomastiye sahip olduğunuzun açık bir işareti, areola bölgenizin etrafında sert bir bez dokusu hissedebilmeniz ve dokunma ile acı verici olmasıdır. Ama yalancı jinekomastide ise tüm meme eşit oranda büyümüştür.

Kriter

Jinekomasti

Yalancı Jinekomasti

Neden

Hormonal dengesizlik

Yağ birikimi

Belirtiler

Meme ucu çevresinde hassasiyet, sert doku

Tüm memede eşit oranda büyüme

Tedavi Yöntemi

Hormonal tedavi, cerrahi müdahale

Diyet, egzersiz, VaserLipo

Sık Görülme Yaşı

Genç erkekler, yaşlı erkekler

Her yaşta

Özgüven Üzerindeki Etkisi

Yüksek

YüksekYalancı Jinekomasti Tedavisi

Hem jinekomasti hem de yalancı jinekomasti sağlığınıza zarar vermez, ancak özgüveninizi etkileyebilir ve sosyal yaşamınızı zedeleyebilir. Erkekler göğüsleri konusunda çok hassas hale gelebilir ve diğer insanlar tarafından eleştiri veya alay konusu olabilir.


Göğüs egzersizleri veya düşük östrojen diyeti yoluyla yalancı jinekomastiden kurtulmayı deneyebilirsiniz, ancak bu nadiren işe yarar. Jinekomastiniz varsa, hiçbir egzersiz, mükemmel bir şekilde formda olmanızdan ve yine de genellikle belirgin olan göğsünüzden kurtulmanıza yardımcı olmaz.


Yalancı jinekomasti varsa, diyet ve spor sonuçlarını görmek aylar hatta yıllar alabilir. Bazıları için yalancı jinekomasti bazen jimnastik çalışmaları ve bitmeyen diyetlerle yok edilemeyecek kadar inatçı ve zor olabileceğinden, yalancı jinekomasti ameliyatı için fazla yağı vaser lipo ile cerrahi olarak çıkarmak en kolay ve etkili yöntemdir.


Jinekomastide ise sadece yağ dokusu değil, bazen VaserLipo ile alınamayacak kadar yoğun ve sert meme dokusu da olabilir. Bu durumda, Vaser Liposuction'a ek olarak ufak bir kesi ile meme dokusunun da çıkarılması gerekebilir.


izmir jinekomasti ameliyat fiyatları

10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page