top of page
 • Yazarın fotoğrafıProf.Dr.Mübin Hoşnuter

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Sizi Neler Bekliyor?

Güncelleme tarihi: 1 Tem

Karın germe ameliyatı, daha sıkı ve düz bir karın bölgesi elde etmek için gerçekleştirilen popüler bir estetik cerrahi işlemdir.


Ameliyat sonrası dönemde vücudunuzun iyileşme süreci önemli bir aşamadır ve bu süreçte ortaya çıkabilecek olağan belirtiler ve dikkat edilmesi gereken işaretler hakkında bilgi sahibi olmanız, hem sağlıklı bir iyileşme süreci geçirmeniz hem de endişelerinizi azaltmanız açısından büyük önem taşır.


Bu yazıda, karın germe ameliyatı sonrası karşılaşabileceğiniz yaygın belirtiler, bu belirtilerin nasıl yönetileceği ve hangi durumlarda doktorunuza başvurmanız gerektiği konularında ayrıntılı bilgiler bulacaksınız.


Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Karın Germe Ameliyat Öncesi ve Sonrası Süreci

Dönem

Randevular

Ameliyat Sonrası Talimatlar

Günlük Aktivitelere Dönüş

Ameliyat Öncesi

-Ameliyat öncesi fotoğraflar çekin -Ameliyata hazırlanma

- Onaylar


Ameliyat Günü

- Genel anestezi altında ameliyat yapılır

-

-

1 Gün Sonra

- Bandaj çıkarma - Yan drenaj çıkarma (5-7 gün arası)

- 24 saat kompresyon bandajı - İlk 72 saat duş yok

- 45 derece açıyla dinlenme - Fiziksel aktiviteyi sınırlama - Hafif yürüyüş

10 Gün Sonra

- Göbekten dikiş çıkarma - Drenaj çıkarma - Bant değiştirme

- Duş almaya hazır - 3 ay boyunca kompresyon giysisi giyin - Steri-stripleri çıkarmayın

- Ameliyattan 48 saat sonra, ağrı kesici kullanmıyorsanız araç kullanabilirsiniz - 4.5 kg'dan fazla ağırlık kaldırmayın

4-6 Hafta Sonra

- Sıvı kontrolü - Bant değiştirme

- Kompresyon giysisi giymeye devam edin - Bantlar 2 haftada bir değiştirilmeli (3. aya kadar) - 7 gün boyunca göbek bölgesine yara kremi uygulayın

- Hafif alt vücut egzersizleri (bisiklet, hafif ağırlıklar) için hazır

3 Ay Sonra

- Yara değerlendirmesi

- Kompresyon giysisi kullanmayı bırakın - Bantları bırakın - ScarLess kullanmaya başlayın

- Üst vücut egzersizlerine başlayabilirsiniz (rahat hissettiğiniz sürece) - 6. haftaya kadar koşu önerilmez

6 Ay Sonra

- Yara değerlendirmesi

- ScarLess kullanmaya devam edin

- Tüm fiziksel aktiviteler için hazır


Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Normal Belirtiler

 • Karında Sıkılık ve Sertlik: Morarma, şişlik ve kızarıklık.

 • Karıncalanma, Yanma veya Aralıklı Keskin Ağrılar: Bu, cildin, dokuların ve duyusal sinirlerin iyileşmesi sırasında normaldir. Ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler bu rahatsızlıklarla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Drenleriniz varsa, ek lokalize rahatsızlık yaşayabilirsiniz. Sürekli keskin ağrılar yaşıyorsanız, derhal Prof.Dr.Mübin Hoşnuter ile iletişime geçin.

 • Cilt Sertliği, Aşırı Hassasiyet veya Duyarlılık Kaybı: Bu durum zamanla kendiliğinden düzelecektir.

 • Parlak Cilt veya Kaşıntı Hissi: Şişlik, tedavi edilen bölgelerde cildin parlak görünmesine neden olabilir. İyileşme süreci ilerledikçe hafif ila şiddetli bir kaşıntı hissi de ortaya çıkabilir. Şiddetli ve sürekli kaşıntıyı hafifletmek için Benadryl gibi bir antihistamin kullanabilirsiniz. Cilt kızarır ve dokunulduğunda sıcak olursa, hemen kliniğimizle iletişime geçin.

 • Asimetri: Vücudunuzun iki tarafı ameliyat sonrası günlerde farklı görünebilir veya hissedilebilir. Bu beklenen bir durumdur. Ancak, aşırı asimetri durumunda derhal Prof.Dr.Mübin Hoşnuter ile iletişime geçin.Aşağıdaki Durumlarda Hemen Bizi Arayın:

 • Yüksek Ateş: (38.3ºC üstü) şiddetli bulantı ve kusma, sürekli baş dönmesi veya halüsinasyon gibi tutarsız davranışlar.

 • Kontrol Edilemeyen Ağrı: Ağrı kesicilerle kontrol altına alınamayan ağrı.

 • Parlak Kırmızı Cilt: Dokunulduğunda sıcak olan cilt.

 • Aşırı Kanama veya Sızıntı: Kesilerden aşırı kanama veya sıvı sızıntısı.

 • Şekilsiz Bir Bölge: Karın bölgesinde ciddi şekilde şekilsiz bir alan veya belirli bir noktada morarma.

 • Nefes Darlığı veya Baldır Ağrısı.Rahatlama ve Şişlik Azaltma İçin İpuçları:

Soğuk, ama dondurulmamış kompresler uygulayabilirsiniz. Kırılmış buz veya buz paketleri, cilde uygulanmadan önce bir havluya sarılmalıdır. Buzu doğrudan cilde uygulamayın. Soğuk kompresleri 20 dakikayı aşmayan aralıklarla uygulayın.


İlk 24 Saat:

Ameliyattan aynı gün taburcu olsanız da veya hastanede bir gece kalıştan sonra da olsa, sorumlu bir yetişkinin gözetiminde olmanız gerekecektir. Bu talimatların, sizi izleyecek ve ilk 24 saat boyunca size destek olacak yetişkin tarafından anlaşılması gerekmektedir.


Sigara İçmeyin:

Ameliyat öncesi ve sonrası sigara içmek, güvenliğinizi ve iyileşme sürecinizi ciddi şekilde etkiler. Sigara içmemelisiniz.


Pansumanlar:

Pansumanlarınızı temiz ve kuru tutun. Ameliyattan sonra kesileriniz kısa bir süre boyunca sıvı ve biraz kan sızdıracaktır. Dikişlerinizin üzerindeki steri-stripleri çıkarmayın. Gazlı bezin üzerine herhangi bir kompresyon giysisi yerleştirebilirsiniz. Kesilerinize yerleştirilen drenler varsa, dren bakımı talimatlarını dikkatlice izleyin ve boşaltılan sıvı miktarını kaydedin. Drenler yerinde iken duş almak mümkündür. Duş suyu, kesi yerlerinize temas edebilir.

Kompressyon giysisini gün boyu giyin. Sadece duş alırken çıkarın.Duş Alma:

Ameliyattan sonra 72 saat boyunca duş almayın. Bu süre zarfında kompresyon giysisini çıkarmayın. Ameliyattan iki gün (48 saat) sonra giysiyi çıkarabilirsiniz. Kesiden düşen herhangi bir gazlı bez veya pansuman atılabilir. Duştan sonra kompresyon giysisini tekrar giyin. Dikişlerinizin üzerine cerrahi yapıştırıcı ve bant yerleştirilmiştir. Bunu çıkarmayın.


Ilık, ama sıcak olmayan bir duş alın. Banyo yapmayın. Kesilerinizi ovuşturmayın. Ameliyattan sonra kesilerinizi hafifçe kurulayabilir veya havada kurumaya bırakabilirsiniz. Kesilerin çevresine kokusuz bir nemlendirici uygulayın, ancak kesilerin üzerine sürmeyin.


Uyuma:

Dik konumda yatın, uzanmayın. Bu sizin için daha rahat olacak ve şişliği azaltacaktır. Başınızı sürekli yukarıda tutun. Öne doğru eğilmeyin veya bükülmeyin. Başınızı yüksek tutmak için birkaç yastıkla veya bir koltukta esnek bir pozisyonda uyuyun.


Aktivite:

Tamamen dik durmayın: Dik durmak sonuçlarınızı ciddi şekilde etkileyebilir ve ciddi yaralanmalara neden olabilir. Ameliyattan sonra 10 gün sonra tekrar dik durabileceksiniz. Karın bölgesi iyileşmeye devam ettikçe her gün yavaş yavaş daha dik durmaya başlayabilirsiniz.


Dinlenin, ama yatakta dinlenmeyin. İyileşmenin erken aşamalarında dinlenme önemlidir, ancak aynı derecede önemli olan, kendi gücünüzle yürüyor olmanızdır. Bol su içiyorsanız, tuvalete gitmek için yürümeniz gerekecektir. Bu yeterli bir aktivite olacaktır.


Yürüyüş dışında başka bir egzersize başlamayın. Ağırlık taşıma veya karın kası egzersizlerinden kaçının. Kan pıhtılarının oluşumunu önlemek için her gün yürüyüş yapmanız önemlidir. Ancak, uygun hidrasyon ile bu kolayca başarılabilir.


Rahatlayın. Stresli aktivitelerden kaçının. Hiçbir şeyi kaldırmayın, itmeyin veya çekmeyin. Refakatçinizden yardım isteyin.


İlaçlar:

Tüm ilaçları, reçete edildiği şekilde alın. Bu, oral ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler için geçerlidir.


Beslenme:

Sağlıklı bir diyet ve iyi beslenme sürdürün. Ameliyat sonrası sıvılar kritik öneme sahiptir. Gazlı içecekler, alkollü içecekler, kafeinli içecekler ve yeşil çay içeren içecekler tüketmeyin. Her 2 saatte bir en az 240 ml sıvı tüketmelisiniz. Ameliyat sonrası kabızlık beklenir ve birkaç gün sürebilir.


Ameliyat Sonrası Bakım:

Prof.Dr.Mübin Hoşnuter size, skar masajı, lenfatik drenaj ve masaj terapisine ne zaman başlayacağınızı bildirecektir. Bu, herhangi bir sertlik veya kontur düzensizliklerini yumuşatmaya yardımcı olabilir.


Bu genellikle ameliyattan 2-6 hafta sonra başlar.


Kliniğimiz, Prof.Dr.Mübin Hoşnuter ile ilk ameliyat sonrası ziyaretinizi planlamak için sizinle iletişime geçecektir.


Karın Germe ve Liposuction: Hangi İşlem Sizin İçin Daha Uygun?

Sıkça Sorulan Sorular

1. Karın germe ameliyatı sonrası ne kadar süre ağrı hissedilir?

Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün içinde en şiddetli ağrılar hissedilir. Ağrı genellikle bir hafta içinde azalır ve ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir.


2. Ameliyat sonrası ne zaman normal aktivitelerime dönebilirim?

Ameliyattan sonraki 1-2 hafta içinde yavaş yavaş normal aktivitelere dönülebilir. Ancak, ağır kaldırma ve egzersizlerden kaçınılmalıdır.


3. Karın germe ameliyatı sonrası izler kalıcı mı?

Evet, karın germe ameliyatı sonrası izler kalıcıdır, ancak zamanla solabilir ve daha az belirgin hale gelir.


4. Karın germe ameliyatı sonrası nasıl bir diyet takip etmeliyim?

Ameliyat sonrası bol sıvı tüketimi önemlidir. Gazlı ve alkollü içeceklerden kaçının. Yumuşak, besleyici yiyecekler tüketin ve kabızlığı önlemek için lif açısından zengin yiyecekler yiyin.


5. Ameliyat sonrası ne zaman duş alabilirim?

Ameliyattan 72 saat sonra duş alabilirsiniz. Bu süre zarfında kompresyon giysisini çıkarmayın.


6. Karın germe ameliyatı sonrası şişlik ne kadar sürede geçer?

Şişlik genellikle 2-3 hafta içinde azalır, ancak tam iyileşme birkaç ay sürebilir."Blog yazımızın altındaki yorum bölümüne sorunuzu yazdığınızda, cevabımızı size e-posta olarak göndereceğiz!"

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazılarımız8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page